Зміни у Порядку надання допомоги внутрішньо переміщеним особам

З 1 березня запрацюють нові правила допомоги ВПО. Що ж очікує ВПО у 2024 році та хто отримає державну підтримку?.

Автоматично продовжать виплату допомоги на проживання на другий шестимісячний період таким категоріям громадян (але при цьому  залишаються в силі застереження щодо фінансово-майнового стану, які були встановлені раніше (зокрема придбання транспортних засобів, нерухомості, наявність в особи депозитів чи здійснення фінансових операцій на суму більше 100 тис. грн тощо):

– пенсіонерам, у яких станом на 1 січня 2024 року  розмір пенсії  не перевищує чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність 9 444 грн= 4*2 361;

– особам з інвалідністю I чи II групи, дітям з інвалідністю віком до 18 років, тяжко хворимдітям;

– дітям-сиротам та дітям, позбавлених батьківського піклування, особам з  їх числа віком до 23 років, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.

Зважаючи на можливість  не коректної роботи програмного забезпечення,  якщо таким особам все ж таки не було призначено допомогу автоматично, просимо, у разі не отримання допомоги до 26 березня, звернутися до місцевого ЦНАП, що по вул.Миру,102 та подавати відповідну заяву.

За словами урядовців, виплати продовжать тим, хто дійсно цього потребує, тому сім’ям, зокрема де є діти, особи з інвалідністю, діти з важкими хворобами, і якщо отримувачі допомоги не входять до зазначеного вище переліку осіб, яким виплати 1 березня будуть перепризначені автоматично, вони також можуть звернутися та отримати допомогу, але допомога буде призначена за таких умов:

– дата переміщення не раніше 01.01.2022 року з території, включеної до відповідного Переліку, для якої не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;

– середньомісячний сукупний дохід на одну особу протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи допомоги, не перевищує чотирьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня цього року –  9 444 грн.

Водночас  такі сім’ї на призначення допомоги за окремою заявою можуть розраховувати коли:

– у складі сім’ї є непрацююча людина працездатного віку, яка доглядає за дитиною до 14 років, або в сім’ї троє чи більше дітей до 18 років, і така сім’я проживає на території, яка включена до Переліку територій, на яких ведуться бойові дії, або можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення, або така сім’я проживає на території, для якої визначено дату припинення бойових дій, чи така територія не включена до Переліку, проте в закладах дошкільної/шкільної освіти немає місць або навчання проводиться он-лайн;

– коли у складі сім’ї є непрацююча працездатна людина, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу та у складі сім’ї є діти, які відвідують дошкільні заклади освіти або навчаються в школі/ПТУ/ВНЗ;

– коли у складі сім’ї є людина, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку, за дитиною, хворою на тяжкі хвороби (за окремим переліком), що підтверджується документально;

– коли у складі сім’ї є працездатні члени, які працюють, або зареєструвалися як ФОП та розпочали відповідну діяльність, або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/грант на створення власного бізнесу/ваучер на навчання, та у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

Допомога на проживання в перелічених випадках призначатиметься на всіх членів сім’ї, зареєстрованих як ВПО, за умови працевлаштування працездатних членів сім’ї впродовж місяця з дня призначення допомоги, окрім одного отримувача допомоги, який доглядає за дитиною (чи за особою з інвалідністю тощо). У разі невиконання вимоги щодо працевлаштування, виплата допомоги припиняється з наступного місяця.

Із правил є винятки  для низки категорій осіб, яким допомога буде продовжена після подання заяви на 6 місяців, а саме:

– малолітній дитині, яка прибула без супроводу законного представника. Заяву для призначення допомоги такій дитині подає її родич, або особа, яку уповноважили супроводжувати дитину тощо;

– вагітній жінці після 30-го тижня вагітності, що підтверджується інформацією про номер запису в Реєстрі медичних висновків або медичною довідкою встановленого зразку;

– особам, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та/або отримують державну соціальну допомогу, призначену за законом замість пенсії (крім осіб з інвалідністю I та II групи), якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн (наразі).

Крім того, згідно з ухваленої Постанови Уряду, відтепер ВПО, які отримували допомогу та відмовилися від неї, або яких було знято з обліку як внутрішньо переміщених осіб через те, що такі особи повернулись до покинутого місця проживання,  але знову були змушені з нього виїхати, також зможуть знову звернутись за призначенням допомоги на проживання.

Як бачимо, нововведення досить є непростими. Отож, розбиратися доведеться в кожному окремому випадку і працювати з кожною сім’єю. Деякі випадки вимагають більш детальних уточнень, тому наразі тривають он-лайн наради та відповідні навчання, організовані Мінсоцполітики. 

Звертатись по перепризначення допомоги для ВПО з 1 березня родини можуть вже починаючи з 1 лютого 2024 року у ЦНАП, що по вул.Миру,102. Тим, хто відповідає критеріям Постанови, і хто звернеться з новою заявою у лютому – березні 2024 допомога призначатиметься і виплачуватиметься, починаючи з 1 березня.